Inkubator połączony z częścią klujnikową

Domowe inkubatory do wylęgu jaj stają się coraz bardziej popularne. Wielu hodowców decyduje się na zakup takich urządzeń, bo wcale nie są bardzo drogie. Już za kilkaset złotych można kupić inkubator, w którym zmieści się co najmniej kilkanaście jaj.

Przekładanie jaj do klujnika przed wylęgiem

klujnik do wylęguObecnie często wybierane są inkubatory do wylęgu w wersji automatycznej. Oznacza to, że w inkubatorze jaja są obracane przez urządzenie. Jest to bardzo ważne. W zwykłych inkubatorach trzeba obracać jaja ręcznie, co jest dosyć czasochłonne. Obracanie jaj ma duże znaczenie, bo dzięki temu ciepło rozprowadzane jest równomiernie, a nie tylko po jednej stronie jaja. Poza tacą automatyczną w takich inkubatorach znajduje się dodatkowo moduł wylęgowy. Jest to klujnik do wylęgu, w którym dochodzi do wydostawania się piskląt na zewnątrz jaj. Klujnik stosowany jest oczywiście dopiero w końcowej fazie inkubacji. Zastosowanie takiego aparatu nie wymaga ciągłego ingerowania hodowcy. Oczywiście hodowca powinien sprawdzać co jakiś czas, co dzieje się w inkubatorze, ale ma znacznie mniej pracy do wykonania, bo tak naprawdę wszystko robi urządzenie. W tego typu inkubatorach z klujnikiem może zmieścić się nawet 41 jaj typu kurzego. Są też inkubatory, które są stosowane do inkubowania jaj pochodzących od innych ptaków. Urządzenie pozwala na kontrolowanie wilgotności przy pomocy specjalnego zbiorniczka na wodę.

Zbiorniczek znajduje się przy podstawie urządzenia, więc nie ma tutaj potrzeby odkrywania pokrywy wylęgarki. Trzy dni przed kluciem należy przełożyć jaja z inkubatora do części klujnikowej. W klujniku jaja układane są na płaskiej kratce. Dzięki temu możliwe jest wyklucie piskląt. Temperatura w urządzeniu jest ustawiona na 37,8 stopni Celsjusza. Jest to optymalna temperatura do wylęgu jaj ptaków.

Inkubator połączony z częścią klujnikową
Przewiń na górę