Nerwica: przypadłość XXI wieku

Nerwica to jedna z czołowych dolegliwości współczesnego świata. W samej Polsce cierpi na nią około 30% populacji. Występuje ona najczęściej u osób aktywnych zawodowo- narażonych na stres i przepracowanie (25- 45). Jednak ofiarami nerwicy mogą paść również osoby, które przebyły szok pourazowy czy bezbronne- tłamszone przez mentalnie silniejszych od siebie, np. dzieci i seniorzy.

Jak objawiają się zmiany na tle nerwicowym

leczenie nerwicy w WarszawieNerwica pojawia się niepostrzeżenie i postępuje bardzo powoli. To, co z początku może wydawać nam się złym samopoczuciem, przy częstszym występowaniu może okazać się groźną chorobą. Pierwszymi objawami nerwicy, które możemy zaobserwować u chorego to przede wszystkim lęk, niepokój, zaburzenia pamięci i koncentracji, a także nadpobudliwość. Mimo ciągłego zmęczenia, pacjenci mają duże problemy ze snem- często towarzyszą im również koszmary. Osoby znerwicowane zaznaczają, że towarzyszą im odchylenia dysocjacyjne związane z częściową utratą integracji pomiędzy własną tożsamością, a wspomnieniami i emocjami. Oprócz problemów natury psychologicznej rozpoznajemy również objawy fizyczne: np. bóle głowy, kołatanie serca, mdłości, problemy skórne czy impotencję. Rozróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje nerwicy. Pierwszy z nich polegający na odczuwaniu nieuzasadnionego lęku (fobia), drugi, wiążący się z natrętnymi myślami i zachowaniem (z. obsesyjno- kompulsywne) oraz trzeci, objawiający się przesadnym przykładaniem wagi do zdrowia (hipochondria)- przypadek ten odnotowuje również leczenie niezdiagnozowanych chorób. Zwalczanie nerwicy można rozpocząć stosując terapię ziołową, wpływającą na konkretne ośrodki mózgu (np. rumianek, waleriana, mięta pieprzowa, ziele dziurawca). Gdy to nie pomoże, należy zdecydować się na specjalistyczne leczenie nerwicy w Warszawie odbywa się ono zarówno w gabinetach prywatnych, jak i w ośrodkach pomocy doraźnej powołanych przez NFZ. Zaleca się nie tylko odbywanie rozmów ze specjalistą- równie kojące mogą okazać się rozmowy z innymi osobami cierpiącymi z powodu podobnych doznań.

W przypadku nerwicy w zaawansowanym stopniu, terapeuta może wspomóc swoje badania, przypisując odpowiednie dawki środków farmaceutycznych. W przypadku niektórych przypadków, oraz tych zdiagnozowanych we wczesnym stadium obywa się bez udziału leków. Terapie zajęciowe i grupowe spotkania pacjentów są krzepiące i motywujące na każdym etapie schorzeń nerwicowych.

Nerwica: przypadłość XXI wieku
Przewiń na górę