Objawy towarzyszące kleszczowemu ukąszeniu

Człowiek nie jest tym rodzajem żywiciela, w którym szczególnie lubują się kleszcze. O wiele bardziej odpowiada im pasożytnictwo na ssakach leśnych lub ptakach. Wybierają na swoje ofiary również koty i psy, jednak nie utrzymują się na ich ciałach zbyt długo, ze względu na nadzór właścicieli.

Jak rozpoznać ukąszenie kleszcza?

ukąszenie kleszcza objawyKleszcze zamieszkują tereny zielone, tam też żerują. Posiadają swego rodzaju sondę, która reaguje na ciepło żywiciela znajdującego się w pobliżu. Gdy tylko mają ku temu sposobność, zadomawiają się na skrze nieświadomej ofiary. Kleszcze nie przebywają zbyt długo na ciele gospodarza, na ogół opuszczają go, gdy w pełni się najedzą. Aby wysysanie krwi nie było odczuwalne, kleszcze uwalniają do krwi żywiciela substancje znieczulające znajdujące się w ich ślinie. Jednakże w ten sposób pasożyt może przekazać nam patogeny chorób, których jest w posiadaniu. Rozpoznanych jest aż 20 chorób odkleszczowych, a najczęściej spotykane to m.in. borelioza, anaplazmoza, kleszczowe zapalenie opon mózgowych i rdzenia kręgowego czy gorączka krwotoczna (tzw. ebola). Wręcz niemożliwe jest, by natychmiast wyczuć ukąszenie kleszcza objawy, które świadczą o przedostaniu się wirusów do krwiobiegu możemy zaś zaobserwować w kilka godzin po ukąszeniu. Symptomem jest przede wszystkim charakterystyczny rumień, z białą plamą wokół miejsca ugryzienia. Są miejsca, w których zmiany skórne nie będą dostrzegalne (skóra głowy, pachwiny), zwracać więc musimy szczególną uwagę na to czy doskwiera nam nagła gorączka lub silne bóle głowy. Kleszcza należy usunąć jak najszybciej (najlepiej u specjalisty), poddać się badaniom profilaktycznym, a miejsce ukąszenia obserwować (zmiany mogą ukazać się nawet po 3 miesiącach). O wiele szybszym rozwiązaniem jest zbadanie samego pajęczaka- pozwoli nam na wcześniejszą reakcję antybiotykową.

Wybierając się więc np. na wycieczkę rowerową musimy być przygotowani na zainteresowanie ze strony tych roztoczy: osłonić nas mogą preparaty odstraszające owady oraz odzież zakrywająca duże powierzchnie ciała. Wskazane są również nakrycia głowy ponieważ oprócz wysokich traw, kleszcze upodobały sobie również drzewa.

Objawy towarzyszące kleszczowemu ukąszeniu
Przewiń na górę